Wodtke wokól kominka

Wokół kominka

Energia z pellet w c.o. i c.w.u.

autor: Konrad Koper

"Czy są u państwa wkłady kominkowe z płaszczem wodnym?" to od kilku lat jedno z najczęstszych pytań w firmach kominkowych ze strony klientów zainteresowanych montażem kominka.
5a.jpgpin
Zobacz całą galerię
Powód jest prosty - przy stale rosnących opłatach za prąd, gaz i olej opałowy, Kowalski na wszelkie sposoby szuka rozwiązań, które zaoszczędzą wydatków na ogrzewanie domu. I na pewno pod tym względem instalacja w domu jednorodzinnym kominka z płaszczem wodnym to dobre rozwiązanie. Jednak tylko znikomy odsetek osób wybierających rozwiązanie kominka do swojego domu, ma świadomość, że takie rozwiązanie to inaczej mówiąc "kotłownia w salonie". Źródłem energii cieplnej jest spalane drewno, które chcąc skutecznie wykorzystać zainwestowane w instalację pieniądze, trzeba w odpowiedniej ilości przenieść przez salon, odpowiednio często usunąć popiół itd. Poza tym jak na razie wkład kominkowy na drewno nie jest urządzeniem automatycznym, w którym mogą być zastosowane rozwiązania umożliwiające automatyczne rozpalanie, magazynowanie opału na kilka załadunków i automatyczne dawkowanie.

Dlatego myśląc o rozwiązaniu typu "płaszcz wodny" w salonie, warto właśnie pomyśleć o jego bardziej komfortowej wersji - czyli z zastosowaniem paliwa jakim są pellety (czy granulat drzewny). Ekopiece z płaszczem wodnym, czyli urządzenia ogrzewające system c.o. oraz c.w.u. gdzie paliwo to pellety, są bardzo popularnym rozwiązaniem, oferowanym dziś przez wielu producentów. W takich urządzeniach większa część mocy grzewczej jest kierowana do podgrzania nośnika ciepła (najczęściej jest to woda) cyrkulującego w obiegu centralnego ogrzewania - jedynie znikoma część oddawana jest w postaci ciepła poprzez konwekcję. Podstawową zaletą takich ekopieców jest fakt, że przy osiągnięciach nowoczesnej techniki grzewczej takie ekopiece nie muszą wymagać od użytkownika codziennego rozpalania i dosypywania paliwa, a jednocześnie osiągamy podobne oszczędności jak w przypadku ogrzewania drewnem w kominku z płaszczem wodnym.

Nowoczesne ekopiece posiadają automatyczny podajnik paliwa i wentylator wdmuchujący powietrze do paleniska. Wystarczy ustawić temperaturę wody na sterowniku, a on zajmie się utrzymaniem zadanej temperatury wody. Sterowniki mają też zabezpieczenie przed zagotowaniem się wody w instalacji.
Wygląd zewnętrzny i konstrukcja ekopieców ogrzewających system c.o. i c.w.u. są bardzo podobne do tradycyjnych pieców na pellety ogrzewających powietrze. Producenci od wielu lat, oprócz unowocześnienia rozwiązań technicznych, prześcigają się w coraz bardziej wyrafinowanym wzornictwie. Dlatego pomimo, że w salonie pracuje prawdziwy kocioł grzewczy, użytkownik widzi jedynie ładny, estetyczny piec, z wizją prawdziwego ognia.

Ekopiece na pellety to urządzenia grzewcze, które wykorzystując najnowsze rozwiązania techniczne, pracują w taki sam sposób jak kotły opalane olejem i gazem. Urządzenia pracują w sposób automatyczny czyli same się rozpalają i same wygaszają, mogą być programowane na cały tydzień pracy, można również sterować ich pracą przez telefon komórkowy. Posiadają wszystkie niezbędne zabezpieczenia, które gwarantują, że ich eksploatacja jest całkowicie bezpieczna.
Dodatkowo ekopiece z funkcją grzania c.o. i c.w.u. są standardowo wyposażone w:
- zawór bezpieczeństwa
- zabezpieczający instalację w przypadku ciśnienia w instalacji powyżej 3 barów
- pompę cyrkulacyjną - wymuszającą obieg wody w instalacji c.o. i c.w.u.
- naczynie ciśnieniowe - kompensujące różnicę ciśnień na skutek zmian temperatury czynnika grzewczego
- czujnik ciśnienia - stale monitorujący ciśnienie w instalacji, w celu zagwarantowania optymalnej pracy ekopieca.


Jakie urządzenia grzewcze opalane pelletami z podłączeniem do c.o. są dostępne na rynku dla klienta?


Oferta rynkowa obejmuje opalane pelletami urządzenia grzewcze z płaszczem wodnym, do ogrzania domów od 100 do 220 m2. Większość tych urządzeń umożliwia również podgrzewanie jednocześnie ciepłej wody użytkowej. Bardzo ważną korzyścią zastosowania takiego rozwiązania jest fakt, że nie wymaga przeznaczenia powierzchni na kotłownię, a przy akceptacji wizji ognia jaką dają pellety, taki ekopiec może spełniać rolę kominka w domu.


Instalacja ekopieca z grzaniem c.o. /c.w.u.


Zasady instalacji samego ekopieca z płaszczem wodnym są takie same jak zwykłego ekopieca na pellety (szerzej opisane w artykule w poprzednim wydaniu magazynu). Sam montaż urządzenia jest stosunkowo łatwy. Zaleca się jednak, aby instalacja była wykonana przez autoryzowanego instalatora. Oddzielną kwestią jest wpięcie pieca w układ c.o. i c.w.u. Oczywiście instalację hydrauliczną bezwzględnie należy zlecić wyspecjalizowanej firmie wykonującej instalacje grzewcze, posiadające też odpowiednie uprawnienia w zakresie projektowania takich instalacji i doboru urządzeń. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku urządzeń wyposażonych w system automatycznego podawania pellet oraz elektroniczne zabezpieczenia, ekopiec na pellety ogrzewający c.o. może pracować w układzie zamkniętym (nie ma konieczności instalacji naczynia przelewowego oraz oddzielnego układu otwartego).


Czym się kierować wybierając ekopiec z "płaszczem wodnym"?


Podejmując decyzję o zakupie ekopieca z płaszczem wodnym, trzeba się zastanowić na ile ważny jest dla nas komfort obsługi kotła oraz jak często chcemy dokładać opał - czy nie będzie dla nas uciążliwością dokładanie codziennie, czy może wolimy raz na tydzień?
Jeżeli raz na tydzień to ekopiece z pełną automatyką oraz możliwie dużym (lub zewnętrznym) zasobnikiem na pellety - a więc prawie "bezobsługowe". Pamiętajmy jednak, że im nowocześniejszy ekopiec i im mniej paliwa zużywa, tym niestety jest droższy.
Kupując ekopiec, który ma być głównym źródłem ciepła w domu, należy zwrócić również uwagę na jego sprawność - im wyższa tym mniej pellet będzie zużywane. Sprawność ekopieców spada jednak wraz ze wzrostem zanieczyszczenia wewnętrznych elementów wymiennika ciepła, gdyż warstwa sadzy znacznie ogranicza wymianę ciepła. Dobierając moc urządzenia do naszych potrzeb, powinniśmy to uwzględnić, ponieważ przewymiarowany ekopiec pracuje w instalacji z niższą niż optymalna temperaturą. Z tego powodu wewnątrz instalacji szybciej się osadzają zanieczyszczenia.
Niektórzy producenci oferują jednak już ekopiece z systemem automatycznego czyszczenia wymiennika - podnosi to na pewno koszt urządzenia, ale komfort użytkowania jest o wiele większy.


Jakie urządzenie na paliwo stałe kupić?


Pojawienie się w branży grzewczej ekopieców na pellety z pełną automatyką oraz zasobnikiem paliwa spowodowało bardzo duże zainteresowanie klientów takim rozwiązaniem - głównie ze względu na koszty i komfort eksploatacji tych urządzeń (w porównaniu np. do kotłów na ekogroszek lub drewno).


Jak to wygląda w praktyce?


Ponieważ ekopiece z możliwością ogrzewania c.o. i c.w.u. są już eksploatowane w polskich warunkach od kilku lat, można na podstawie obserwacji i zebranych opinii przedstawić ogólną ocenę tego rozwiązania. Z informacji uzyskanych od klientów wynika, że do ogrzania domu o powierzchni około 150 m2 wykonanego w średniej technologii (jakość izolacji termicznej, jakość okien itp. ) na okres grzewczy (w polskich warunkach oznaczający 6 miesięcy) wraz z ciepłą wodą użytkową potrzeba średnio ok. 3,5 - 4 ton pellet. Potwierdza to fakt, iż koszty ogrzewania przy zastosowaniu ekopieca na pellety są niższe w porównaniu do innych paliw. Warto o tym pamiętać, bowiem koszty ogrzewania domów jednorodzinnych to aż 70% kosztów stałych jakie ponosimy.
fot. Ravelli / Koperfam.plpin

il. Ravelli / Koperfam.plpin

Kilka przykładowych schematów instalacji hydraulicznej z ekopiecem na pellety. (il. Ravelli / Koperfam.pl)pin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek