Trendy i architektura

Gorący ogród zimowy

autor: Kazimiera Kłaput

Pod koniec lata bardziej niż kiedykolwiek mamy ochotę zatrzymać ciepłe dni i ich klimat na dłużej. Coraz zimniejsze dni i nocne przymrozki skutecznie zmuszają nas do przenoszenia rodzinnych i towarzyskich biesiad z ogrodu do domu. Dla tych, którzy chcą na dłużej zatrzymać lato w swoim domu doskonałym rozwiązaniem jest ogród zimowy. Przeszklona oranżeria powiększa powierzchnię użytkową domu, nadając mu jednocześnie wyjątkowy klimat. Jeśli chcemy korzystać z niej przez cały rok, niezbędne jest zadbanie o właściwe ogrzewanie tej powierzchni. Idealnym rozwiązaniem jest tutaj kominek, który prócz dostarczenia odpowiedniej ilości ciepła, dodatkowo podkreśli niezwykłą atmosferę tego miejsca.
moon_vivo_90w.jpgpin
Zobacz całą galerię
Ogromny salon (fot.1), którego ściany i podłoga zostały wyłożone kamiennymi płytami, wbrew pozorom jest najprzytulniejszym miejscem w domu. Wszystko to za sprawą dużej ilości dziennego światła i zielonej oazy stworzonej z bujnych roślin. Egzotyczne dodatki i naturalne kolory tworzą miejsce, które przenosi nas na dziki, gorący ląd. Gorący za sprawą kominka, który dzięki białej ramie jest królem tej dżungli.
Co zrobić gdy we wnętrzu brak nam miejsca na rośliny, a za oknem mamy piękny stary ogród? Nie pozostaje nic innego, niż "wpuścić go do środka". Ogromne przeszklenie (fot.2) sprawia, że staje się on częścią wystroju, a wręcz nadaje mu styl. Ciepłe naturalne brązy wyposażenia i konstrukcji sprawiają, że całość, wraz z widokiem za oknem, stanowi spójną całość. Jedynie żywiołowy ogień nie podporządkowuje się tej "dyscyplinie".
Kiedy za oknem szaro i zimno wtedy centrum domowego życia staje się grzejący kominek. Jeśli jeszcze jest usytuowany na granicy ogrodu zimowego i reszty domu, scala te dwie przestrzenie w jedną całość (fot.3). Wygodna, obszerna kanapa zachęca do wypoczynku w cieple ognia, a dzięki dużej ilości światła dziennego, aż prosi się żeby zrobić to z książką. Całe wnętrze utrzymane w jasnych kolorach dodatkowo potęguje wrażenie przestrzeni, a okazałe rośliny stwarzają wyjątkowy mikroklimat.

Należy jednak pamiętać, że duża ilość roślin w oranżerii wpływa na wzrost wilgotności powietrza. Zwłaszcza w okresach dużych różnic temperatur wewnątrz i na zewnątrz, może to powodować osiadanie wilgoci na szklanych ścianach. Wprawdzie profesjonalne firmy zajmujące się budową ogrodów zimowych mają w ofercie specjalne aluminiowe profile odprowadzające powstałą rosę, ale całkowite wyeliminowanie tego zjawiska w zasadzie nie jest możliwe, dlatego niezmiernie ważne jest regularne wietrzenie ogrodu o każdej porze roku.
Kiedy zaplanujemy ogród zimowy, z którego chcemy korzystać przez cały rok, wtedy duże znaczenie ma wybór jego ogrzewania. Tutaj często polecane jest ogrzewanie podłogowe i choć w pierwszej chwili wydaje się być rozwiązaniem idealnym, to po bliższym przyjrzeniu się ma ono jednak sporo przeciwników. Warto wspomnieć tutaj o tendencji do większego wzbijania się kurzu i mimo możliwości ustawienia niższej temperatury (powodującej automatycznie niższą konwekcję), znaczna powierzchnia grzewcza sprawia, że kurzu w rzeczywistości jest więcej. Wymaga to częstszego sprzątania i może powodować uciążliwości dla alergików. Niewątpliwą zaletą takiego ogrzewania jest z kolei równomierne rozłożenie temperatur w pomieszczeniu.

Dla nieprzekonanych doskonałą alternatywą jest właśnie kominek lub piec wolnostojący. Oprócz tego, że doskonale ogrzewa powierzchnię, to przecież nie sposób przecenić wyjątkowy klimat, który wprowadza do wnętrza. O ile latem z przyjemnością podziwiamy nasz ogród na zewnątrz, o tyle podczas jesiennej szarugi z chęcią usiądziemy w blasku i cieple płomieni. Urządzenie salonu w ogrodzie zimowym wydaje się być idealne zwłaszcza podczas krótkiego dnia. Duże przeszklenia pozwalają się cieszyć nielicznymi promieniami słońca i światłem najdłużej jak to możliwe, a obecność kominka sprawia, że przy tym nie zmarzniemy.
Przy urządzaniu wnętrza ogrodu zimowego wiele osób rezygnuje z umieszczania grzejników i skłania się właśnie ku ogrzewaniu podłogowemu po to, aby mieć większe możliwości aranżacyjne i nie zagracać przestrzeni. Warto jednak przemyśleć wariant, w którym to właśnie źródło ciepła stanowi główny akcent aranżacji. Kamienny kominek umieszczony w centrum, nadaje styl całemu wystrojowi (fot.5) i stanowi jego niezaprzeczalny atut.
Wysokość pomieszczenia z pewnością podkreśla wertykalny wkład wbudowany w ceglaną ścianę (fot.6). W tym przypadku oranżeria jest przede wszystkim oazą zieleni, w której zaaranżowano jedynie kącik do błogiego leniuchowania. Głęboki, wygody fotel przy kominku zapewne pozostanie pusty tylko przez chwilę. Chętnych do odpoczynku w takim miejscu z pewnością jest wielu.
Jeśli zatem chcemy mieć swoją własną oazę, to warto pomyśleć o ogrodzie zimowym już na etapie budowy domu. Gdy jednak przegapiliśmy ten moment, to nic straconego, firmy budujące ogrody są w stanie stworzyć go niemal w każdym miejscu. Ważne jednak by koniecznie nie zapomnieć o kominku. Z pewnością docenimy go gdy zaczną się pierwsze chłodne wieczory.
 
fot. MCZpin

fot. MCZpin

fot. Gracja Sp. z o.o.pin

fot. Wiga Systempin

fot. Gracja Sp. z o.o.pin

fot. MCZpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek