Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Koronki - niekończąca się inspiracja

autor: Iwona Jańczak

Koronki kojarzą się najczęściej z tradycją, rzemiosłem rękodzielniczym i wydawać by się mogło, że ich czas już przeminął. Jednak stale gdzieś się odnajdują w otaczającej nas przestrzeni, nie tylko w swym podstawowym wydaniu, tj. w formie nicianej plecionki, ale motywy koronkowe odnajdujemy też z większą lub mniejszą intensywnością w szeroko rozumianym wzornictwie, jak i w sztuce.  

2202-026.jpgpin
Zobacz całą galerię

Koronki stanowią wręcz niewyczerpaną inspirację, są delikatne, lekkie, romantyczne, ale mogą być również nowoczesne i awangardowe. Największą ich zaletą jest chyba niezwykła i niekończąca się różnorodność. Od lat są chętnie wykorzystywane przez ceramików i szklarzy, odciskają się pięknie zarówno w jednej jak i drugiej materii, modyfikując się w nową jakość. Tylko od inwencji twórcy, od sposobu w jaki użyje czy odtworzy koronkę, zależy efekt końcowy. Największą przyjemność znajdujemy w poszukiwaniu nowego sposobu jej pokazania. A to, że koronka kusi i nęci nie powinno nikogo dziwić. Wydawać by się mogło, że wszystko już było, my jednak wierzymy, że koronkowe kafle są trochę inne od tego co widzieliśmy do tej pory.

Kafel z koronką wygląda tak, jakby na gładkim kaflu położono dopiero co wydzierganą serwetkę, widać pojedynczą nitkę i ruch szydełka. Gdyby nie fakt, że właśnie zostały wyjęte z pieca, w którym wypalały się w temperaturze ponad 1000 oC, sami byśmy w to uwierzyli.

Jednak ceramika to nie tylko forma, to również szkliwo, farby, angoby, a więc kolor, faktura, połysk lub satyna. I te właśnie czynniki powodują, że jednakowe kafle biskwitowe zmieniają się niczym kameleon. Te właśnie możliwości ceramiki pozwalają na projektowanie zabudów kaflowych w różnych stylistycznie wnętrzach.

Elementy ceramicznego lica kafla można wykorzystać w różny sposób, nawet użyte jako pojedynczy element stanowią piękną, nietypową dekorację. Możliwości odwzorowania koronki na ceramice jest bardzo wiele, oprócz wypukłego reliefu, który pojawia się na kaflach, możemy koronkę odcisnąć w świeżej glinie, wtedy uzyskamy relief wklęsły lub też możemy odwzorować koronkę używając tylko angoby czy też farby. Ten ostatni sposób jest wykorzystywany najczęściej do zdobienia umywalek i doniczek. Są one pięknym uzupełnieniem motywu koronki pojawiającego się w zabudowie kaflowej.

Niezwykle wdzięcznie i delikatnie koronka współgra ze szkłem, które z natury swej delikatne i prawie niematerialne, z odciśniętą koronką wygląda wyjątkowo. Z dosłownością odciśnięcia koronki na szkle jest jednak trudniej niż na ceramice. W przeciwieństwie do niej formowanie szkła odbywa się w wysokich temperaturach i wiele czynników ma wpływ na jego przetworzenie. Elementy szklane, które są tylko reliefowane, bez problemu mogą być zahartowane. W związku z tym, szkło takie może mieć różnorodne zastosowanie. Może być położone pod kominkiem lub być również portalem szklanym. Z powodzeniem można je użyć jako ścianki prysznicowe, wypełnienia drzwiowe, blaty szklane czy też jako elementy szklane mocowane punktowo. Te same motywy koronek, które odtworzone są na ceramice, mogą pojawić się na szkle. Można oczywiście "bawić się" we wnętrzu tylko szkłem, nie wykorzystując ceramiki.

Biorąc pod uwagę fakt, że koronka przywędrowała do Polski wraz z królową Boną, to jak na taką wiekową damę, ma się wyjątkowo dobrze. Możemy być spokojni, że nie grozi jej zapomnienie i jeszcze pewnie nie raz zaskoczy nas nowymi odsłonami.

fot. Riwalpin
fot. Riwalpin
fot. Riwalpin
fot. Riwalpin
fot. Riwalpin
fot. Riwalpin
fot. Riwalpin
fot. Riwalpin
fot. Riwalpin
fot. Riwalpin
fot. Riwalpin
fot. Riwalpin
dsc_8857pin
fot. Riwalpin
fot. Riwalpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek