Trendy i architektura

Gazowa alternatywa

autor: Rafał Rębisz

Kominki gazowe niezmiennie cieszą się sporym zainteresowaniem. Nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę zarówno postęp jaki producenci dokonali, aby zwiększyć ich atrakcyjność, jak i ostatnie zamieszanie wokół paliw stałych w Krakowie. Dzisiaj popularne gazówki to produkty czyste, niewymagające częstej ingerencji użytkownika, łatwe i wygodne w obsłudze, ale przede wszystkim bezpieczne.

fairo_eco-prestige_115_75_3-sided_300dpi_428x291mm_c_nr-2004.jpgpin
Zobacz całą galerię

To właśnie obawa o bezpieczeństwo bywa często czynnikiem, który zniechęca potencjalnych nabywców do zakupu wkładu opalanego gazem. Ale kominki gazowe, jak ich producenci przekonują, są bezpieczniejsze w użytkowaniu od ich odpowiedników opalanych drewnem. Wynika to przede wszystkim z szeregu zabezpieczeń instalowanych w tego typu urządzeniach. Dzisiejszy kominek gazowy posiada np. zawór odcinający dopływ gazu na wypadek zaniku płomienia, czy czujniki ciągu chroniące przed tzw. cofką. Użytkownik nie musi martwić się o jakość drewna czy wypadnięcie polana w przypadku kominka otwartego.

Nie bez znaczenia jest również wygodna obsługa wkładu gazowego. Brak konieczności składowania i ciągłego dokładania drewna, będzie dla sporej grupy użytkowników kluczowym czynnikiem decydującym o wyborze kominka. Automatyczny sterownik zadba o właściwy przebieg procesu spalania. Wielkość płomienia możemy regulować pilotem, a samo uruchomienie urządzenia uzależnić od temperatury otoczenia. Dostępne są również modele sterowane za pomocą aplikacji w smartfonie. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik "napali w kominku" zdalnie i po powrocie będzie mógł od razu cieszyć się ciepłem, zamiast czekać aż kominek ogrzeje całe pomieszczenie.

Nie możemy zapomnieć o możliwościach aranżacyjnych "gazówek", które w przeciwieństwie do tradycyjnego urządzenia opalanego drewnem, nie muszą pomieścić polan, dzięki czemu mogą być znacznie płytsze. Łatwiej również utrzymać równomierny płomień w długiej komorze spalania, co pozwala na stworzenie linii ognia o imponującej długości. Producenci oferują palniki o długości nawet 3 m, ale to nie wszystko - nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie palniki połączyć ze sobą. Prezentowany na fot. 3 otwarty kominek gazowy Vero Design pozwala cieszyć się płomieniem o długości sześciu metrów! Taki efekt uzyskano właśnie łącząc ze sobą dwa palniki.

Należy również pamiętać, że producenci kominków gazowych od lat pracują nad uatrakcyjnieniem płomienia i zbliżeniem jego wizji do tradycyjnego widoku płonących szczap drewna. Cel osiągają nie tylko poprzez zastosowanie ceramicznych atrap polan, ale również przez przeprojektowanie palników.

Każda z firm ma na to swoje sposoby. Możemy np. spotkać kominki z dwoma równoległymi palnikami o różnych długościach i wysokościach płomienia (jak widoczny na zdjęciu TULP - fot. 4) oraz inne ciekawe rozwiązania. Dla nas użytkowników nie ma znaczenia, jakie są metody producentów, ważne by osiągnęli zamierzony cel. Aby płomień wyglądał naturalnie i dawał nie tylko ciepło, ale również odpowiednie wrażenia estetyczne.

fot. Kal-firepin
fot. Kal-firepin
fot. Steinberg / Vero Designpin
fot. Tulppin
fot. Tulppin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek